<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Organizační část > Úkoly účastníků ochrany před povodněmi > Ostatní účastníci ochrany před povodněmi > Ministerstvo obrany, armáda ČR |
V době mimo povodeň se vojenské záchranné útvary a další vojenské útvary a zařízení průběžně připravují na případný zásah v době povodně.
O použití Armády ČR při záchranných pracích mohou požádat hejtmani krajů a starostové obcí, v jejichž obvodu došlo k povodňové situaci a to náčelníka Generálního štábu Armády ČR, který rozhoduje o rozsahu a způsobu nasazení jednotlivých složek armády.
Hrozí-li nebezpečí z prodlení mohou vyžadovat součinnost armády k záchranným pracím výše uvedené osoby nebo velitel zásahu a velitel požární jednotky u velitele vojenského útvaru nebo náčelníka vojenského zařízení, které jsou nejblíže místu povodňové situace. Velitel tohoto vojenského zařízení prostřednictvím svých nadřízených o tom neprodleně informuje náčelníka Generálního štábu Armády ČR.
Vyžádanou pomoc Armády ČR zabezpečují v prvním pořadí vojenské záchranné útvary, které poskytují plánovanou pomoc na vyžádání na základě § 21 odst. 1 a odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Pokud je povodněmi ohrožena podstatná část území ČR, rozhoduje o součinnosti Armády ČR při záchranných pracích vláda na návrh ministra vnitra.
Na základě rozhodnutí vlády o použití armády při záchranných pracích, zřídí náčelník Generálního štábu Armády ČR vojenský krizový štáb, který řídí a koordinuje činnost nasazených vojenských útvarů. K monitorování povodňové situace může náčelník Generálního štábu Armády ČR vyčlenit vojenská letadla.
Kontaktní informace Vojenská velitelství a úřady (POVIS)
stránka c_ostatni_mo.htm aktualizována: 03.01.2024, publikována: 13.01.2024