Stanovení SPA v hlásných profilech

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení > Hlásné profily >

Stanovení SPA v hlásných profilech

Stanovení povodňových úseků je úzce provázáno s výběrem hlásných profilů. V celém úseku by měly být přibližně stejné charakteristiky povodňového režimu a přibližně stejný stupeň ochrany území před povodněmi. Za hranice povodňových úseků se obvykle volí zaústění významných přítoků, vodní díla významně ovlivňující povodňový režim, začátek nebo konec souvislé úpravy toku, zohlednit lze také administrativní hranice a umístění vodoměrných stanic. V odůvodněných případech je možné jednomu hlásnému profilu přiřadit více povodňových úseků s odlišnými limity pro SPA.

Dalším krokem je výběr kritického místa v povodňovém úseku, které je rozhodující pro řízení opatření k ochraně před povodněmi. Výběr se provádí obvykle na základě zkušeností z minulých povodní a terénního průzkumu. Přitom je třeba charakterizovat povodňový úsek jako celek, tj. vyloučit jednotlivé nevýznamné objekty nebo zaplavení menších ploch v extravilánu. Pokud jsou k dispozici další podklady jako stanovení záplavového území, zaměření toku, zaměření podélného profilu hladiny vody za povodně, letecké nebo družicové snímky záplav, využijí se ve spojení s hydraulickými výpočty kritických hladin.

Směrodatné průtoky v kritickém profilu se převedou na odpovídající průtoky v hlásném profilu a následně na směrodatné vodní stavy v cm na vodočetné lati s rozlišovací úrovní 5 cm. Pouze ve výjimečných případech (např. na odtoku z vodních děl) jsou směrodatné limity pro SPA vyjádřeny přímo v průtocích.

V případě hlásných profilů kategorie C, pro které není k dispozici měrná křivka, je nutno stanovit směrodatné limity pro SPA odhadem na podkladě pozorovaného vztahu hladin vody za povodně v kritickém profilu a v hlásném profilu.

Za stanovení směrodatných limitů pro vyhlašování SPA jsou zodpovědné povodňové orgány a další účastníci ochrany před povodněmi, kteří mají povinnost sestavovat povodňové plány.

Pro hlásné profily kategorie A stanovuje směrodatné limity pro SPA Ministerstvo životního prostředí. Návrh předkládá místně příslušný krajský úřad po projednání se správcem povodí, regionálním pracovištěm ČHMÚ, s dotčenými obcemi s rozšířenou působností v povodňovém úseku a s obcí, na jejímž území se hlásný profil nachází, a popřípadě dalšími dotčenými kraji v povodňovém úseku. Směrodatné limity pro SPA jsou uvedeny v Odborných pokynech a jsou zapracovány do povodňových plánů všech stupňů.

Pro hlásné profily kategorie B stanovuje směrodatné limity SPA Krajský úřad po projednání s dotčenými obcemi s rozšířenou působností v povodňovém úseku a s obcí, na jejímž území se hlásný profil nachází, a po konzultaci se správcem povodí, případně správcem toku (pokud se liší od správce povodí) a s regionálním pracovištěm ČHMÚ. Směrodatné limity pro SPA jsou uvedeny v Odborných pokynech a zapracovány do příslušných povodňových plánů.

Pro hlásné profily kategorie C stanovuje směrodatné limity pro SPA obec nebo vlastník ohrožené nemovitosti podle své vlastní potřeby. Výsledné hodnoty zařadí do svého povodňového plánu a oznámí je obecnímu úřadu nebo obecnímu úřadu s rozšířenou působností a správci toku.

Orientačně je možné usuzovat na nebezpečí nebo vznik povodně podle hodnot dešťových srážek a to hlavně na vodních tocích, kde nejsou zřízeny hlásné profily. Směrodatné limity pro SPA jsou vázány na denní nebo hodinové úhrny naměřených srážek ve srážkoměrných stanicích na zasaženém území.

 

Související odkazy: Přehled hlásných profilů


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení > Hlásné profily > Stanovení SPA v hlásných profilech

   | tisk | nahoru |

stránka b_stanoveni_SPA.htm aktualizována: 13.12.2022, publikována: 13.01.2024