<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologický režim území > Zimní hydrologický režim |
Tání sněhu s deštěm je zimní obdobou povodní z regionálních letních dešťů. Intenzita deště bývá zpravidla menší než v létě, avšak v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou teplý vítr a promrzlá půda bývají následky obdobné. Tyto povodně bývají často zpočátku doprovázeny ledochody.
Ledové povodně vznikají většinou při nízkých průtocích. Často k jejich vzniku přispívá činnost člověka, respektive provoz MVE, kdy i drobné změny průtoku vedou k porušení vytvořené ledové celiny v jezových zdržích, která se rozláme, kolmo naskládá a vytvoří ledové bariery, které pak vzdouvají vodu. Mohou tak vzniknout lokální problémy.
Z hlediska možnosti výskytu zimních tzv. "ledových" povodní je příznivě ovlivněn dolní úsek Vltavy teplejší vodou, která odtéká z Vltavské kaskády.
Místa častých obtíží s ledovými jevy jsou uvedena v příloze. V případě nápěchu ledu dojde k ucpání průtočného profilu, a tím k vylití vody z koryta. Poté může dojít k ohrožení nejbližšího okolí.
Všem takovým místům je třeba v zimním období při zvýšených vodních stavech věnovat zvýšenou pozornost.
Další informace: Seznam míst s častými ledovými problémy
stránka b_char_rezim_zimni.htm aktualizována: 30.11.2024, publikována: 07.12.2024